Az alábbiakban bemutatjuk az AA+ energetikai besorolást, és az elérésének feltételeit.
Az AA+ osztály hivatalos elnevezése „Kiemelkedően nagy energiahatékonyságú”, amely jól szemlélteti az energetikai elvárások szerinti megítélését. Az ebbe a kategóriába tartozó ingatlanok rendkívül korszerűek, a tulajdonosnak semmilyen fejlesztési teendője nem lesz az elkövetkező évtizedekben.
Az AA+ osztály megfelel a 2024-től kezdve minden új ingatlanra vonatkozó „közel nulla energiaigény” építésügyi előírásainak. A közel nulla energiaigényű épületek követelményszintje az új épületek építésekor alkalmazandó előírás, amely több energetikai paraméterét is meghatározza az új építésű ingatlanoknak, ilyen a beépíthető nyílászárók minősége, a hőszigetelések mértéke és bizonyos megújuló energiaforrások kötelező alkalmazása. Részletek »
Lakóingatlan akkor kaphatja ezt az osztályt, ha az összesített energetikai jellemző számértéke 40 és 60 közé esik.
Mit jelent ez? Ha az energetikai tanúsító által kiszámolt energiafogyasztási érték 40 és 60 KWh/m²/a közé esik, a lakóingatlan AA+ minősítést kap, ha az érték 40-nél alacsonyabb vagy 60-nál magasabb, valamely más kategóriába sorolható.
Összesített energetikai jellemző: az épület egy négyzetméter alapterületére jutó éves energiafogyasztása. Más megfogalmazással: az épület fajlagos primerenergia fogyasztása egy év alatt. Mértékegysége: KWh/m²/a (Kilowattóra-per-négyzetméter-per-év). Az értéket könnyen megtalálja a tanúsítvány összefoglaló előlapján, bal oldalon középen, az "energetikai adatok" alatt. Az ettől eggyel gyengébb kategória: AA, az ettől eggyel jobb és egyben a legmagasabb energetikai kategória: AA++
Jelenleg (2023) dupla betűjelzést alkalmaznak az energiahatékonysági szintek jelölésére. Ennek célja, hogy a minősítés ne legyen összekeverhető a régi, egy betűs rendszerrel, amelyet 2015-ig alkalmaztak. Az egy betűs „A” besorolású és a két betűs „AA+” besorolású épület energiahatékonysága teljesen különböző, mivel a korábban használt skála kevésbé volt szigorú. A régi minősítések az Országos Építésügyi Nyilvántartás weboldalán díjmentesen átkonvertálhatóak az aktuálisra, egy pótlap letöltésével. A tanúsítványok egyébként 10 évig érvényesek, ennek részleteiről külön cikket írtunk, melyet itt olvashat »
Az alábbiakban egy egyszerű számítással segítünk illusztrálni az energiaosztályok közötti különbséget. Válasszon ki egy besorolást, és megmutatjuk, hány százalék eltérésre számíthat az AA+ kategóriához képest.
Bár a magas besorolású ingatlanok energiafogyasztása kvázi minimális, az energetikai tanúsítványban megtalálható, hogy mely energiahordozóból mekkora fogyasztás várható. A rezsiköltségek függnek a lakók szokásaitól is - pl. hány fokra állítják a fűtést, mennyit szellőztetnek, stb. - az átlagos szokások mellett kalkulált adatok megtalálhatók a dokumentum számítási részében.
Ez a kategória kiemelkedően jónak számít, ezen ingatlanok energiahatékonysága rendkívül magas, az üzemeltető minimális rezsiköltségekre számíthat. Az alábbi ábrán a lakóingatlanok energetikai besorolásainak eloszlását ábrázoltuk, amelyből láthatja, a többi osztályhoz képest hogyan szerepel az AA+ kategória. Az országos statisztika azt mutatja, hogy a közelmúltban tanúsított lakóingatlanok alig több, mint 1 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.
Az AA+ osztály eléréséhez a fentebb tárgyalt összesített energetikai jellemző értéke mellett három speciális követelményt is teljesíteni kell.