A Magyarországon készíthető és használható energetikai tanúsítványok tartalmát jogszabály határozza meg, amely minden részletre kitér. Az egyes mérnökök által készített dokumentumok megjelenésében lehet némi különbség, de a számítások módszereiben és az eredményekben nem.
Az energetikai tanúsítvány első oldala egy összesítő lap, amely a tanúsítótól függetlenül egységesen néz ki (az Országos Építésügyi Nyilvántartás generálja). Tartalmazza az ingatlan, a megrendelő és a mérnök adatait, a számítás eredményeit és az elért besorolást. Ezt követi a második rész, amelyben az energetikai számítások kapnak helyet. Az épületszerkezetek paramétereit, a gépészeti rendszereket leíró számításokat tartalmazó rész akár 10 oldal is lehet. Ez a fejezet többféle megjelenésű is lehet, a használt mérnöki program szerint. A harmadik fejezet a felújítási javaslat, amely az ingatlanon megvalósítható korszerűsítéseket részletezi. A negyedik (utolsó) részben kapnak helyet a mellékelt dokumentumok és fényképek.
A dokumentum első lapja egy összesítés, amelyet az építésügyi adatbázis (OÉNY) programja generál. Ez az oldal országosan egységesen néz ki - oldalunkon lentebb megtekintheti a mintát. Itt találjuk a számítás végeredményét, az elért energetikai osztályt. A felső részén az ingatlan címe, helyrajzi száma olvasható, mellette a megbízó adatai. Fontos eleme az oldalon a fejlécben megtekinthető HET sorszám, amely bárki által leellenőrizhető az OÉNY-ben. Az itt hivatkozott e-tanúsítás oldalon » belépve, a tanúsítványok lekérdezése linkre kattintva nézhetünk utána egy konkrét szakvéleménynek. A HET számról » és értelmezéséről részletes cikket írtunk, amelyet a hivatkozásra kattintva érhet el.
Az összesítő lapon látható feltüntetve az ingatlan energetikai minősítése, amely az alábbi 12-féle kategória valamelyike lehet. Ha többet szeretne megtudni, kattintson a táblázatra!
A második oldaltól kezdődő részbe kerülnek a számítás során figyelembe vett épületszerkezetek. A szerkezetek egyenként értékelésre kerülnek egy öt fokozatú skálán (rossz-gyenge-közepes-jó-kiváló). A táblázatban feltüntetésre kerül, hogy milyen U értékkel számolt a készítő mérnök, illetve hány négyzetméter felületen van beépítve az adott szerkezet.
A 4-5. oldalon található az épület jelenlegi energiafogyasztásának részletes elemzése. Energiahordozókra bontva megtudhatjuk az épület várható fogyasztását. Érdemes megjegyezni, hogy a számítás átlagos fogyasztói szokások mellett készül, azaz a valóság mutathat eltérést pozitív és negatív irányban is, az adott lakó szokásaitól függően. Külön látható a fűtés, hűtés, szellőzés éves energiaigénye.
A szakvélemény következő része korszerűsítési javaslatok fejezete. A dokumentum leírja az utólagos hőszigetelés javasolt vastagságát, ami a jó és a kiváló szint eléréséhez szükséges. A nyílászárók cseréje is felsorolásra kerül mint lehetőség, de természetesen ezek csak javaslatok, semmilyen kötelezettséget nem rónak a tulajdonosra. A javaslatok megvalósítása esetén elérhető minősítés azt mutatja meg, hogy milyen szintig lehet javítani az energiahatékonyságot, az észszerűség keretei között. A felújítási útlevél címszó alatt találunk egy szöveges leírást arról, hogy milyen sorrendben érdemes elvégezni az egyes korszerűsítéseket.
A tanúsítvány utolsó fejezete a csatolt mellékleteket és a helyszínen készült fotókat tartalmazza. Az épület helyszíni megtekintése és felmérése nélkül nem lehet tanúsítványt kiállítani. Olvasson részletesebben a kiszállás nélkül » végzett energetikai tanúsításról. A megtekintendő és kötelezően lefotózandó szerkezetek: az épület négy homlokzata kívülről, egy-egy jellemző nyílászáró közelről, az összes telepített hőtermelő berendezés, az épületgépészet egyéb berendezései.
Az alábbiakban mellékelünk egy energetikai tanúsítvány mintát, amely pdf formátumban letölthető. A mellékelt mintán a 2024 óta alkalmazott formátum látható, jelenleg is a megjelenés használatos.
Az alábbiakban mellékelünk egy olyan energetikai tanúsítvány mintát, amelyet 2024 előtt alkalmaztak (2013-2023 között). Ma már ez a típusú szakvélemény nem érvényes, helyette a fent látható formátum használatos.
Az Országos Tanúsító Központ álláspontja szerint az energetikai tanúsítvány digitális (pdf) verziója egyenértékű a papíron kiállított tanúsítvánnyal, azaz korlátozás nélkül felhasználható az ügyintézés során. Előfordul, hogy valamely szereplő (például bank) bekéri az energetikai tanúsítványt papír alapon is. Általános szakmabeli eljárás, hogy a készítő mérnök díjmentesen ad ki papír alapú példányt a digitális mellé, ha az ügyfélnek szüksége van rá.
A szakvélemény eredetiségét egyszerűen leellenőrizheti az itt hivatkozott e-tanúsítás oldalon » Ha megtalálta a dokumentumot, az azt jelenti, hogy hiteles, mindenhol és mindenki el fogja fogadni.