Az alábbiakban részletesen megismerheti a „G” energetikai besorolást, és az elérésének feltételeit. Ez a minősítés 2024-től kezdve használatos, korábban enyhébb szigorúságú energiaosztályok voltak érvényben.
A „G” energetikai besorolású épületek energiafogyasztása már számottevő. A magasabb fogyasztás oka általánosan az elavult épületszerkezetekben és épületgépészetben keresendő. Jellemzően a 90-es években épült házak tartoznak ide, és esetleg olyan régebbi épületek is, ahol már végrehajtottak valamilyen energiahatékonysági fejlesztést. A „G” kategória egyértelműen elavultnak számít jelenlegi energetikai besorolások között. Viszonyításként jelezzük, hogy a 2024 óta érvényben lévő osztályok nagyon szigorúak, jellemzően csak a teljesen hőszigetelt, korszerű épületek kapnak magas besorolást. Ez a kategória lépett a korábbi GG helyébe, ugyanis a régi energetikai besorolásokat kivezették.
Lakóingatlan akkor kaphatja ezt az osztályt, ha az összesített energetikai jellemzője a követelményérték 310 és 390%-a közé esik.
Számszerűsítve: a követelményérték jelenleg 76,0 kWh/m²év, ehhez kell százalékos értékkel viszonyítani az energiaosztályt. Ha a tanúsító által kiszámolt energiafogyasztás 235,6 és 296,4 kWh/m²év közé esik, a lakóingatlan „G” minősítést kap. Ha az érték 235,6-nál alacsonyabb, akkor F energetikai besorolást kap, ha 296,4-nél magasabb, akkor H energetikai besorolást kap az ingatlan.
Az energetikai tanúsítványban talál egy másodlagos besorolási kategóriát is, amely az épület szén-dioxid-kibocsátását minősíti. Ez az osztályzat lényegében azt mutatja meg, hogy az épület mennyire környezetszennyező. A szén-dioxid-kibocsátásara vonatkozó „G” kategóriát akkor kapja egy lakóingatlan, ha a CO2 kibocsátás a követelményérték 310 és 390%-a közé esik. A vonatkozó követelményérték jelenleg 20 kg/m²év [kilogramm-per-négyzetméter-év], azaz ha a tanúsító által kiszámolt szén-dioxid-kibocsátás 62 és 78 kg/m²év közé esik, a lakóingatlan „G” osztályt kap. Ha az érték 62-nél alacsonyabb, akkor F energetikai besorolást kap, ha 78-nál magasabb, akkor H energetikai besorolást kap az ingatlan.
Jelenleg egy betűjelzést alkalmaznak az energiahatékonysági szintek jelölésére. Ennek célja, hogy a minősítés ne legyen összetéveszthető a régi, két betűs rendszerrel, amelyet 2023-ig alkalmaztak. Az egy betűs „G” besorolású és a két betűs „GG” besorolású épület energiahatékonysága teljesen különböző, mivel a korábban használt skála kevésbé volt szigorú. Fontos, hogy már csak a „G” osztály használható, a korábbi energetikai tanúsítványok érvényüket vesztették.
A „G” energetikai besorolású ingatlanok energiahatékonysága már semmilyen szempontból sem megfelelő, az épületszerkezetek és az épületgépészet is nagy eséllyel elavult, az üzemeltető rezsiköltségei magasak. A tulajdonosnak számítania kell energetikai felújítási feladatokra a közeljövőben, vagy viselnie a jelenlegi állapot energiafogyasztásának költségeit.
Ezen ingatlanok üzemeltetőinek rezsiköltségei számottevőek. A „G” energetikai besorolású épületek tulajdonosai megnövekedett energiaszámlákra számíthatnak, amelyek még nem extrém magasak, de már többszörösen meghaladják a korszerű ingatlanok fogyasztását. Az energiafogyasztás kalkulált értéke az energetikai tanúsítvány számítási részében található meg.
Az alábbiakban egy egyszerű számítással segítünk illusztrálni az energiaosztályok közötti különbséget. Válasszon ki egy besorolást, és megmutatjuk, hogy mekkora eltérésre számíthat a „G” energetikai besoroláshoz képest.
Az energetikai besorolás meghatározásának alapja az összesített energetikai jellemző, amely az épület egy négyzetméter alapterületére jutó éves energiafogyasztása (részletek »). Más megfogalmazással: az épület fajlagos primerenergia fogyasztása egy év alatt. Mértékegysége: kWh/m²év (kilowattóra-per-négyzetméter-év). Az adott ingatlanra vonatkozó értéket megtalálja az energetikai tanúsítvány összefoglaló előlapján.