Ebben a cikkben ismertetjük az építésügyi előírások alapján figyelembe vehető megújuló energiaforrásokat.
2024. június 30. után az új épületekre szigorú energiahatékonysági előírások vonatkoznak, amelyek egyik eleme a 25% megújuló energia felhasználásának kötelezettsége. A rendelet így fogalmaz: „Az épület energiaigényét legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.” Hivatkozás: 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet.
2024. június 30. után csak azok az épületek kaphatnak használatbavételi engedélyt, amelyek teljesítik a jogszabályban előírt legalább 25%-os megújuló energia részarányt. A gyakorlatban ezt egy energetikai tanúsítvánnyal kell igazolnia a tulajdonosnak a használatbavétel tudomásulvételének kérelmezésekor. Az energetikai besorolásnak legalább BB kategóriát kell elérnie, különben a hatóság megtagadja a használatbavételt. Ha többet szeretne megtudni, olvassa el cikkünket az új épületekre vonatkozó energetikai szabályokról!
Új épület építése esetén mindenképp kell az alábbi (megújuló energiát használó) épületgépészeti berendezések közül is telepíteni:
A kivitelezés előtt vegye fel a kapcsolatot egy energetikai szakterületen jártas mérnökkel, aki kiszámolja az épület energiahatékonysági mutatószámait. Ha a tervezett állapot nem felel meg, akkor javaslatokat fog tenni a kialakítás módosítására. Mindenképp érdemes még az épület építése előtt megvizsgálni az energetikai követelmények és a 25% megújuló energia részarány teljesülését, csak így garantálható ugyanis, hogy a használatbavételi eljárás problémamentes legyen.
Ha nehézsége merült fel a fentiek értelmezésével kapcsolatban, vagy a saját épületére vonatkozó energetikai számításokat szeretne, az alábbi űrlap segítségével veheti fel velünk a kapcsolatot. A legegyszerűbb kérdéseket e-mailben megválaszoljuk, az energetikai kalkulációt igénylő feladatokra egyedi árajánlatot küldünk. Vegyük fel a kapcsolatot!