Ebben a cikkben ismertetjük az építésügyi előírások alapján figyelembe vehető megújuló energiaforrásokat.
Az új épületekre vonatkozó 25% megújuló energia részarányt egy olyan jogszabály írta elő, amely ma már nem hatályos. Hivatkozás: 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet. A rendelet így fogalmaz: „Az épület energiaigényét legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.”
Az energetikai követelmények a közelmúltban megváltoztak, 2024-től kedve a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet hatályos. Ez alapján a 25%-os megújuló részarányt már nem kötelező teljesíteni, amennyiben az érintett épület eléri az A energetikai besorolást.
A megújuló részaránytól függetlenül megkapják a használatbavételt azok az épületek is, amelyek nem teljesítik a 25%-os megújuló részarányt, viszont elérik az A kategóriát, azaz a közel nulla energiaigényű épületek előírásának megfelelnek. Ha többet szeretne megtudni, olvassa el cikkünket az új épületekre vonatkozó energetikai szabályokról!
Új épület építése esetén az alábbi (megújuló energiát használó) épületgépészeti berendezések közül érdemes telepíteni:
A kivitelezés előtt vegye fel a kapcsolatot egy energetikai szakterületen jártas mérnökkel, aki kiszámolja az épület energiahatékonysági mutatószámait. Ha a tervezett állapot nem felel meg, akkor javaslatokat fog tenni a kialakítás módosítására. Mindenképp érdemes még az épület építése előtt megvizsgálni az energetikai követelmények és a 25% megújuló energia részarány teljesülését, csak így garantálható ugyanis, hogy a használatbavételi eljárás problémamentes legyen.
Ha nehézsége merült fel a fentiek értelmezésével kapcsolatban, vagy a saját épületére vonatkozó energetikai számításokat szeretne, az alábbi űrlap segítségével veheti fel velünk a kapcsolatot. A legegyszerűbb kérdéseket e-mailben megválaszoljuk, az energetikai kalkulációt igénylő feladatokra egyedi árajánlatot küldünk. Vegyük fel a kapcsolatot!