Tájékoztató oldalunk a 2023-ig használt EE energetikai besorolásról.
FONTOS: az EE osztály már nincs használatban, helyébe lépett az E energetikai besorolás.
Az EE osztály hivatalos elnevezése „Átlagosnál jobb”, amely jól szemlélteti az ingatlanállomány minőségéhez viszonyított megítélését. Az ebbe a kategóriába tartozó ingatlanok jellemzően a 2000-es években épültek, energiahatékonyságuk már nem elégíti ki teljesen a mai elvárásokat, ugyanakkor energiapazarlónak sem számítanak.
Lakóingatlan akkor kaphatja ezt az osztályt, ha az összesített energetikai jellemző számértéke 161 és 200 közé esik.
Mit jelent ez? Fogalommagyarázat itt » Ha az energetikai tanúsító által kiszámolt energiafogyasztási érték 161 és 200 KWh/m²a közé esik, a lakóingatlan EE minősítést kap. Ha az érték 161-nél alacsonyabb, akkor DD minősítést kap, ha 200-nál magasabb, akkor FF energiaosztályt kap az ingatlan.
Jelenleg (2024) dupla betűjelzést alkalmaznak az energiahatékonysági szintek jelölésére. Ennek célja, hogy a minősítés ne legyen összetéveszthető a régi, egy betűs rendszerrel, amelyet 2015-ig alkalmaztak. Az egy betűs „E” besorolású és a két betűs „EE” besorolású épület energiahatékonysága teljesen különböző, mivel a korábban használt skála kevésbé volt szigorú. A régi minősítések az Országos Építésügyi Nyilvántartás weboldalán díjmentesen átkonvertálhatóak az aktuálisra, egy frissítő előlap letöltésével.
Az alábbiakban egy egyszerű számítással segítünk illusztrálni az energiaosztályok közötti különbséget. Válasszon ki egy besorolást, és megmutatjuk, hogy mekkora eltérésre számíthat az EE kategóriához képest.
Az energetikai tanúsítványban megtalálható, hogy a besorolás alapján mennyi lesz az éves energiafogyasztás. Bár a rezsiköltségek jelentősen függnek az üzemeltető szokásaitól is - pl. hány fokot tart, mennyit szellőztet, mennyi melegvizet használ, stb. - mindenképp érdemes megkeresni az adatokat a dokumentumban.
A szerző véleménye szerint átlagosan megfelelőnek, ezen ingatlanok energiahatékonysága már nem számít korszerűnek, ugyanakkor súlyosan elavultnak sem. Gyakran tartoznak ebbe a kategóriába részlegesen korszerűsített ingatlanok, például ahol kazáncsere, nyílászárócsere történt, ugyanakkor megmaradtak elavult épületszerkezetek is.
Az alábbi ábrán a lakóingatlanok energetikai besorolásainak eloszlását tudja megnézni, ebből láthatja, a többi osztályhoz képest hogy szerepel az EE kategória. Az országos statisztika azt mutatja, hogy a közelmúltban tanúsított lakóingatlanok 13 százaléka tartozik ebbe a kategóriába. Az ingatlanok kb. 32%-a kap ettől jobb minősítést, 55%-a pedig rosszabbat.