Összefoglaltuk a kiszállás nélkül végzett tanúsítással kapcsolatos információkat.
A Magyar Mérnöki Kamara általános szakmai állásfoglalása szerint kiszállás és helyszíni felmérés nélkül nem készíthető hiteles energetikai tanúsítvány. Kivételt képez néhány speciális eset (például új épületek használatbavétele), ha a jogszabályban leírt más feltételek is teljesülnek. A helyszínen végzett műszaki szemle körülbelül félórás, ennyi időre van szüksége a mérnöknek a tanúsítvány alapjául szolgáló adatok rögzítéséhez.
A tanúsításra vonatkozó jogszabály alapján a szakvéleményhez kötelező mellékelni a helyszíni kiszálláskor készített fotókat az alábbiakról: minden homlokzat, jellemző hőleadó és annak szabályozása, jellemző ablak, a hőtermelő és hőtároló vagy más ilyen funkciót ellátó berendezés, megújuló energiájú gépészet (ha van) (pl. napkollektor, fotovillamos áramfejlesztő), belsőoldali hőszigetelés (ha van).
Bizonyos cégek helyszíni kiszállás és felmérés nélkül készítik az energetikai tanúsítványokat, megbízói adatszolgáltatás alapján. A gyakorlatban ez úgy zajlik, hogy a megbízó kitölt egy adatlapot, amelyen maga adja meg a számítás alapjául szolgáló paramétereket (a mérnöki felmérés helyett). Általános tanúsítói tapasztalat, hogy az így végzett munkába hiba csúszik. Gyakran a tulajdonos nincs tisztában az épület műszaki alapadataival, pontos alapterületével, épületgépészeti rendszereivel. Ha a tanúsítást kiszállás nélkül folytatják le, valószínűleg nem derül fény arra sem, ha a tulajdonos szándékosan félrevezető adatokat ad meg. Az Országos Tanúsító Központ validált szakemberei mindig helyszíni felmérés alapján dolgoznak, a kiszállás benne van az alapdíjakban, melyeket az irányítószám alapján azonnal láthat Ön is.