2009-ben diplomáztam Debrecenben. Energetikai tanúsítványok mellett Energetikai szakreferens jelentéseket is készítek releváns cégek számára.
A jelenleg (2024) hatályos jogszabályok 12-féle energiaosztályt különböztetnek meg. A legmagasabb elérhető kategória az „A+++”, a legalacsonyabb pedig az „I”. A kategóriák segítségével az ingatlanok összehasonlíthatók egymással, az alacsonyabb osztályba tartozó ingatlanok energiahatékonysága rosszabb, a rezsiköltségek fajlagosan magasabbak. A minősítési rendszer igen szigorúnak mondható, a magasabb kategóriákat csak a legmodernebb, megújuló energiát is hasznosító épületek érik el. Az alábbiakban látható diagramon a Hajdú-Bihar megyében kiadott tanúsítványok energetikai minősítéseinek eloszlása látható, amely segítségével meg tudja becsülni, a saját ingatlanja milyennek számít.
Az energetikai tanúsítvány egy szakvélemény, amely az ingatlant értékeli energiahatékonysága szempontjából, egy 12 tagú skálán (lásd fent). A dokumentum tartalmát rendeletek határozzák meg, amelyek részletesen kitérnek a helyszínen felmérendő paraméterekre, az épületenergetikai számítások módszereire, és a szakvélemény formai megjelenésére. Csak a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara tagjaként nyilvántartott, megfelelő jogosultsággal rendelkező szakértő állíthatja ki. Minden energiatanúsítvány rendelkezik egy ún. HET (Hiteles Energetikai Tanúsítvány) számmal, amelyet az Országos Építésügyi Nyilvántartás » generál.
Kötelező tanúsítvánnyal rendelkezni:
Nem kötelező tanúsítvánnyal rendelkezni: